březen

23

2017

Rtyně, Teplické skály, Kuks, březen 2017

V první půlce března jsme si zabalili ještě dostatek teplého oblečení, jedeme přece jen do výše položených míst republiky, ale samozřejmě taky foťák, misku a hóódně čaje.

Ubytování – Rtyně v Podkrkonoší, SV Čechy. Na dohled jsou Teplické skály, Adršpach, Malé Svatoňovice, rodná víska bratří Čapků, a také Kuks.

Teplické skály jsme prozkoumali naposled před zhruba šesti lety, kdy slunko naplno ukazovalo svou sílu. Tentokrát nás přivítalo hrobové ticho, sníh a led. Atmosféra snad ještě působivější než v onom létě.

Zahříval nás vysokohorský oolong Li Shan, Taiwan 2017 a oolong Dong Fang Mei Ren, Taiwan 2016.

Barokní hospital Kuks. Označení barokní perla je přesné. Založil ho hrabě Frant. Antonín Špork v 18. stol. Říct o něm, vzhledem ke století, v němž žil, že byl hlavou osvícenou, je víc než přesné :) Co mu síly stačily, škorpil se s jezuity a měl čuch na lidi. Jedinečnou podobu místu vtiskli především architekt Giovanni Batista Alliprandi a sochař Matyáš Bernard Braun.

Součástí komplexu je kostel Nejsvětější Trojice, Braunův soubor soch Ctností a Neřestí a jedna z nejstarších lékáren, U Granátového jablka.

 

Barokní hospital Kuks.

Sochy alegorických andělů: „Náboženství“, socha anděla se symboly Starého a Nového zákona.  

Areál Nového lesa u Kuksu a Braunův Betlém. Úžasné! Na oslavu geniálního sochaře jsme popíjeli Darjeeling FF2017Rohini Jethi Kupi SFTGFOP1 EX05.

 

Výstup na Žaltman, 740 m n. m., Jestřebí hory. Výchozí bod Malé Svatoňovice.

Celými Jestřebími horami se táhne obranná linie opevnění budovaná před 2. sv. válkou. Nad 20. stoletím jsme dumali s čajem letošním: 2017 čínský zelený Yunnan Zao Xiang.

 

zpět
„Na světě je zavedeno, že spousta hloupých si hraje na chytré. Z chytrých, kterých je na světě nedostatek, jen ti nejchytřejší si hrají na hloupé.“ Jan Werich